Friday’s Viewing Picks

Boxing
Boxeo Telemundo, La Carte Pavilion, Tampa, FL
Super Featherweights

Orlando Cruz vs. Gabito Cota — Telemundo, 11 p.m.

College Football
Clemson at Boston College — ESPN, 7:30 p.m.
SMU at Tulsa — ESPN2, 8 p.m.
Boise State at New Mexico — CBS Sports Network, 9 p.m.

B1G Football & Beyond — Big Ten Network, noon
College Football Live — ESPN, 1:30 p.m.
CFB Daily — ESPNU, 4 p.m.
College Football Countdown — ESPN, 7 p.m.
This Week in SEC Football — SEC Network, 7 p.m.
Lemming Report — CBS Sports Network, 8 p.m.
Inside College Football — CBS Sports Network, 8:30 p.m.
Inside College Football — CBS Sports Network, 12:30 a.m. (Saturday)

College Soccer
Men’s
Maryland vs. Ohio State — Big Ten Network, 7 p.m.

Women’s
Texas Tech at Oklahoma State — Fox Sports Net, 7 p.m.

College Volleyball
Women’s
Georgia at South Carolina — SEC Network, 7 p.m.
UCLA at Utah — Pac-12/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Mountain, 8 p.m.
Oregon at Arizona State — Pac-12 Oregon/Pac-12 Arizona, 9 p.m.
USC at Colorado — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Mountain, 10 p.m.
Stanford at Washington State — Pac-12 Bay Area/Pac-12 Washington, 10 p.m.
Washington at Oregon — ESPNU, 11 p.m.
Oregon State at Arizona — Pac-12 Oregon/Pac-12 Arizona, 11 p.m.

Formula 1
Japanese Grand Prix, Suzuka International Racing Course, Suzuka, Japan
Qualifying — Univision Deportes, 1:55 a.m./NBCSN, 2 a.m. (Saturday)

Golf
European Tour
Alfred Dunhill Links Championship, St. Andrews Links (Old Course); Carnoustie Golf Links (Championship Course); Kingsbarns Golf Links; St. Andrew Scotland

2nd Round — Golf Channel, 8 a.m.

PGA Tour Champions
Toshiba Classic, Newport Beach Country Club, Newport Beach, CA

1st Round — Golf Channel, 6 p.m.

European Tour/PGA Tour of Australasia
Fiji International, Natadola Bay Golf Course, Natadola Beach, Fiji

2nd Round — Golf Channel, 9:30 p.m.

LPGA Tour
Taiwan Championship, Miramar Golf & Country Club, New Taipei City, Taiwan

3rd Round — Golf Channel, midnight

Asia-Pacific Amateur Championship, Jack Nicklaus Golf Club, Incheon, Republic of Korea
3rd Round — ESPN2, 2 a.m. (Saturday)

Mixed Martial Arts
UFC 204: Bisping vs. Henderson, Manchester Arena, Manchester, England, United Kingdom
Weigh-In — FS2, 1 p.m.

Legacy Fighting Championship 60, Grand Casino, Hinckley, MN
Heavyweights

Brian Helen vs. Tyler East — AXS TV, 10 p.m.

World Series of Fighting 33, Kansas City Municipal Auditorium, Kansas City, MO
Lightweight Championship Fight
Justin Gaethje vs. Ozzy Dugulubgov — NBCSN, 11 p.m.

Hard Knocks MMA Fighting — beIN Sports, 9 p.m.

MLB Postseason
American League Division Series
Game 2, The Ballpark in Arlington, Arlington, TX

Toronto Blue Jays at Texas Rangers — TBS, 1 p.m.

Game 2, The Field Formerly Known as Jacobs, Cleveland, OH
Boston Red Sox at Cleveland Indians — TBS, 4:30 p.m.

National League Division Series
Game 1, Nationals Park, Washington, D.C.

Los Angeles Dodgers at Washington Nationals — FS1, 5:30 p.m.

Game 1, Wrigley Field, Chicago, IL
San Francisco Giants at Chicago Cubs — FS1, 9 p.m.

MLB Tonight — MLB Network, 11 a.m.
MLB Postseason Pre-Game on TBS, 12:30 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 1 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 4 p.m.
MLB on FS1 Pregame — FS1, 5 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 5 p.m.
2016 Postseason Show — TBS, 8 p.m.
MLB on FS1 Pregame — FS2, 8:30 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 8:30 p.m.
Baseball Tonight — ESPN2, midnight
MLB on FS1 Postgame — FS1, midnight
MLB Tonight: Division Series — midnight
Confessions of a Cubs Fan: A Century of Waiting — FS1, 12:30 a.m. (Saturday)

NASCAR
Sprint Cup Series: Chase for the Cup, Round of 12
Bank of America 500, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Practice — NBCSN, 3:30 p.m.
Final Practice — NBCSN, 6:30 p.m.

Xfinity Series: Xfinity Chase, Round of 12
Drive for the Cure 300, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Qualifying — NBCSN 4:30 p.m.
Race — NBCSN, 8 p.m.

NASCAR America — NBCSN, 6 p.m.
Countdown to Green — NBCSN, 7:30 p.m.
Post-Race Show — NBCSN, 10:30 p.m.

NBA Preseason
Denver at Los Angeles Lakers — NBA TV, 10:30 p.m.

Los Angeles Clippers Team Preview — NBA TV, 6 p.m.
New York Knicks Team Preview — NBA TV, 6:30 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Insiders — ESPN, 2 p.m.
NFL Live — ESPN, 3 p.m.
NFL Network Up to the Minute — NFL Network, 4 p.m.
NFL Fantasy Live — NFL Network, 5 p.m.
Fantasy and Friends — NFL Network, 6 p.m.
Top 10: Playoff Performances — NFL Network, 8 p.m.
Steve Young: A Football Life — NFL Network, 9 p.m.

NHL Preseason
Detroit at Toronto — Sportsnet 360, 7 p.m.
Washington at Carolina — NHL Network/Comcast SportsNet Mid-Atlantic, 7:30 p.m.
Dallas at Los Angeles — NHL Network/Fox Sports West, 10 p.m.

Hockey Central @ noon — Sportsnet 360/NHL Network, noon

Soccer
FIFA U-17 Women’s World Cup
Group A, King Abdullah II International Stadium, Amman, Jordan

Spain vs. Mexico — FS2/NBC Universo, 8:55 a.m.

Group A, Prince Mohammed International Stadium, Zarqa, Jordan
New Zealand vs. Jordan — Fox Soccer Plus, 8:55 a.m.

Group B, King Abdullah II International Stadium, Amman, Jordan
Canada vs. Venezuela — Fox Soccer Plus, 11:55 a.m.

Group B, Prince Mohammed International Stadium, Zarqa, Jordan
Germany vs. Cameroon — FS2, 5 p.m. (same day coverage)

FIFA World Cup 2018 Qualifying
UEFA, Matchday 2

Group A, De Kuip, Rotterdam, Netherlands

Netherlands vs. Belarus — FS2, 2:30 p.m.

Group H, King Baudouin Stadium, Brussels, Belgium
Belgium vs. Bosnia and Herzegovina — Fox Soccer Plus, 2:30 p.m.

UEFA World Cup Qualfifying Highlights: Matchday 2: Friday — Fox Socxcer Plus, 11:30 p.m.

Men’s International Friendly, Estadio Pedro Marrero, Havana, Cuba
Cuba vs. United States — UniMás/Univision Deportes, 3:48 p.m./ESPN2, 4 p.m.

Football Focus — BBC World News, 4:30 p.m.
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
FIFA Football — beIN Sports, 8:30 p.m.

Sports Talk
Boomer & Carton — CBS Sports Network, 6 a.m.
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m.
SportsCenter: AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
Sport Today — BBC World News, 8:45 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
SportsCenter: Face to Face With Hannah Storm — ESPN, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/Root Sports (Northwest/Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest), noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
His & Hers — ESPN2, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Russillo and Kanell — ESPNews, 1 p.m.
The Doug Gottlieb Show — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 4 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
BTN Live — Big Ten Network, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SEC Now — SEC Network, 9 p.m.
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight

Tennis
Center Court: Communist China Open (ATP/WTA) and Japan Open Tennis Championships (ATP) — Tennis Channel, 6 a.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 10 p.m.
Center Court: Communist China Open (ATP/WTA) and Japan Open Tennis Championships (ATP) — Tennis Channel, 11 p.m.

Entertainment
Last Man Standing — ABC, 8 p.m.
All In With Cam Newton: All In With Jake — Nickelodeon, 8 p.m.
MacGuyver — CBS, 8 p.m..
Hell’s Kitchen — Fox, 8 p.m.
iHeartradio Music Festival-Night Two — The CW, 8 p.m.
Tanked: Sea-Lebrity Edition: Shaq Attack! — Animal Planet, 8 p.m.
Bad Girls — Starz Encore, 8 p.m.
Nosferatu — Turner Classic Movies, 8 p.m.
Dateline on TLC: Without a Trace — TLC, 8 p.m.
Dr. Ken — ABC, 8:30 p.m.
Charlie Rose-The Week — PBS, 8:30 p.m.
It Takes a Killer: The Gainesville Ripper — Oxygen, 9 p.m.
How It’s Made — Science, 9 p.m.
Shark Tank — ABC, 9 p.m.
Hawaii Five-0 — CBS, 9 p.m.
Dateline NBC: On a Lonely Road — NBC, 9 p.m.
Getting Ahead — PBS, 9 p.m.
Texas Flip N Move: No Living Room Rules — DIY Network, 9 p.m.
Tanked: Unfiltered: Sheri Shepherd On the Rocks — Animal Planet, 9 p.m.
Bering Sea Gold: Hello Heartache, Goodbye Nome (season finale) — Discovery, 9 p.m.
Z Nation: Escorpion and the Red Hand — Syfy, 9 p.m.
Dateline on TLC: Tipping Point — TLC, 9 p.m.
Mysteries at the Museum: Death of the Ice Cream Blonde, Finding Nessie and World’s Worst Opera — Travel Channel, 9 p.m.
Abandoned: Route 66 — Viceland, 9 p.m.
The Exorcist — Fox, 9:01 p.m.
Burgers, Brew & ‘Que: Motor City’s Mouthwatering Meats — Food Network, 10 p.m.
House Hunters: Seeking Charm in Phoenix — HGTV, 10 p.m.
Tanked: Real Aquariums of Beverly Hills — Animal Planet, 10 p.m.
Quarry: Coffee Blues — Cinemax, 10 p.m.
Lewis Black: Black to the Future — Comedy Central, 10 p.m.
Untold Stories of the E.R.: Couch Creature (season finale) — Discovery Life Channel, 10 p.m.
Real Time With Bill Maher — HBO, 10 p.m.
Doomsday: 10 Ways the World Will End: Black Hole — History Channel, 10 p.m.
Nightmare Next Door: Sex, Money & Murder — Investigation Discovery, 10 p.m.
Rise Up: The Legacy of Nat Turner — National Geographic Channel, 10 p.m.
Van Helsinki: Coming Back — Syfy, 10 p.m.
20/20 — ABC, 10:01 p.m.
Dateline on TLC: Something Sweet — TLC, 10:02 p.m.
House Hunters International: Bachelor Moves to Stockholm — HGTV, 10:30 p.m.
High Maintenance: Tick — HBO, 11 p.m.
E! News — E!, 11 p.m.
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon — NBC, 11:34 p.m.
The Late Show With Stephen Colbert — CBS, 11:35 p.m.
The Half Hour: MIke Recine — Comedy Central, midnight
The Half Hour: Jacqueline Novak — Comedy Central, 12:30 a.m. (Saturday)

Ken Fang

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013. He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television. Fang celebrates the three Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.

Quantcast